15. 5. 2023

Doba sedavá končí: Zdravé sezení na pracovišti? Postavte se na nohy!

Ortopedi i jiní odborníci ve zdravotnictví dlouhodobě varují, že sezení není zdravé. Přitom žijeme doslova v době sedavé. Sezení má negativní vliv na naše zdraví a nejde jen o samotnou absenci pohybu. Jedná se o pozici nepřirozenou pro lidské tělo, která může způsobovat trvalé změny pohybového aparátu, akutní i chronické problémy, včetně těch souvisejících s oběhovým systémem.

Proč nejsou ještě trvalé následky ze sezení v seznamu nemocí z povolání?

I když už je trvalé poškození bederní páteře považováno za nemoc z povolání, neplatí pro sedavé profese. Prostě nám nezbývá, než změnit ergonomii pracoviště a svoji hygienu pracovního procesu tak, aby k poškozování zdraví nadměrným sezením nedocházelo. Bederní páteř přitom není jediná, která trvalým sezením trpí. Zdravotních problémů je mnohem více. Kromě bolestí bederní páteře jsou to i bolesti a otoky nohou, bolesti v křížové oblasti, může jít o syndrom horní hrudní apertury, syndrom karpálního tunelu či tzv. tenisový loket. Ruka v ruce s nadměrným sezením jde též nárůst hmotnosti. Co s tím?

Nesedět se stává hitem!

Možná si to jen stěží umíte představit, ale odborníci radí prostě pracovat vestoje. Hitem jsou polohovatelné pracovní stoly, které umožňují v různých fázích pracovního procesu změnit stůl do pozice, kdy se u něj prostě stojí. Naučit se takto efektivně pracovat není tak složité, jak by se mohlo na první pohled zdát. Navíc polohování je snadné. Obvykle je dostupná elektronická polohovatelnost výšky, někdy ruční pomocí speciální kliky. Takže rada pro zaměstnavatele: Postavte své zaměstnance na nohy! Budou trpět menším množstvím zdravotních neduhů a budou výkonnější.

Jak ještě předcházet problémům ze sedavého zaměstnání?

  • Když už není možnost či chuť pracovat vestoje, důležitou je správná ergonomická židle. Zkusit lze i speciální typy sezení: klekačky, sedací míče apod.
  • Nezapomeňte na další ergonomické pracovní pomůcky. Na židlích oceníte područky, dobře vybírejte myš i klávesnici. Neopomeňte ani správnou výšku posazení monitoru. Rozhodně seďte kolmo k němu.
  • Dodržujte hygienu sezení. Co 30 minut se postavte a protáhněte. Klidně si nastavte signalizaci, která vám to připomene. Ideální je pětiminutová pauza s procházkou – po kanceláři, chodbě… Nebojte se, že se sníží vaše pracovní efektivita. Je tomu právě naopak. Chytrý zaměstnavatel by toto protažení měl naopak vyžadovat.
  • Nezapomeňte pak každý den přidat i aktivnější pohyb. Nemusíte běhat, i když nic tím nezkazíte. Podobně užitečnou aktivitou je jízda na kole. Tím nejlepším pohybem je ale chůze. Ideálně alespoň 8000 kroků denně, kdy by tato délka chůze měla být rozdělena do maximálně dvou fází. Jak to splnit? Prostě část cesty do práce a domů jděte pěšky. Pozor ale, aktivní pohyb po pracovní době rozhodně nenahradí nutnost pohybu v jeho průběhu.

Další články

11. 1. 2025

Virtuální Sídlo Firmy a P.O. BOX v Praze – Rychlé a Efektivní Řešení pro Vaši Firmu v roce 2025

15. 12. 2024

Virtuální sídlo jako řešení pro digitální nomády

3. 12. 2024

Jak virtuální sídlo usnadňuje expanzi na český trh pro zahraniční firmy

30. 11. 2024

Virtuální sídlo firmy ještě dnes

Kde nás najdete?

Kontakt

    Kontaktní formulář

    S potvrzením se vám ozveme do 24 hodin.

    Zavřít