29. 5. 2023

Jak se bude vyvíjet pracovní trh s masovým nástupem AI?

Nástup AI, neboli umělé inteligence, mnohé překvapil. Ruku na srdce, i když jsme s ní tak trochu počítali, tak rozhodně později. Očekávají nás obrovské změny i na pracovním trhu. Sci-fi se stává realitou a mnoho profesí zanikne, sníží se po nich poptávka, nebo se budou muset přetransformovat do zcela jiných podob.

Kdo se má bát ztráty zaměstnání v první vlně?

Podle odborníků promění umělá inteligence ve velice krátkém horizontu až 50 procent stávajících činností v rámci pracovního procesu. Ohrožené jsou zejména ty pozice, kde je dnes zapotřebí lidská práce hlavou, ale současně jde o opakované kognitivní činnosti. Může jít třeba o účetní, ale i o programátory na nižších pozicích, kterých práce je již dnes spíše rutinní. Ale zrovna u programátorů lze naopak v nejbližší době čekat současně enormní nárůst zájmu o ty, kteří se zaměřují na aplikaci AI do stávajících firemních procesů a technologií.

Obecně se předpokládá, že pozice, které zůstanou, jsou zdravotnické pozice, rukodělné služby (tedy například instalatéři apod.), ale též všechny, u kterých je nutným osobní přístup. Může jít třeba o péči o seniory, děti, nemocné apod. Mnohé pozice však mohou zaniknout zcela. Které to jsou?

Rešerše vám již co nevidět, mnohdy již nyní, nabídne umělá inteligence lepší než průměrný odborník v této oblasti. Texty, fotografie, videa, rovněž reklamy – to vše již dnes umělá inteligence zvládá, i když s určitými nedostatky. Avšak každý den, každou hodinu či vteřinu, se učí a radikálně zlepšuje.

Změny nastanou na mnoha pozicích, ale již do pěti let zažijí otřes technologické pozice, právnické obory, semikreativní obory, pedagogové, právnické obory, úředníci, finanční pozice i analytici či průzkumníci trhu. Pozor! Skutečně nemluvíme o krátkodobé módě či odchylce, kterou lze jen tak přejít.

Na masivní nástup AI se lze připravit jen stěží

Není zcela jasné, kterým směrem se využívání AI vydá. Odborníci se shodují, že džin z láhve byl vypuštěn, zatím zcela bez regulací. Zastavit jej nejspíš nelze. Nejlepší přípravou na budoucnost pro současné děti a studenty vyšších stupňů škol je adaptabilita. Připravovat se zcela úzce zaměřeně na své budoucí povolání postrádá smysl. Důležitý je všeobecný rozhled a schopnost přizpůsobit se aktuálním potřebám trhu.

A co firmy?

Nejen ti, kdo se v budoucnu stanou součástí pracovního trhu, se musí v nové době adaptovat. Firmy by měly začít obratem využívat vše, co jim AI nabízí. Investice do technologických novinek i změn firemních procesů se vrátí ve zvýšení produktivity i v ušetřených personálních nákladech. Ale třeba i v nákladech na hledání vhodných zaměstnanců. Právě personální agentury budou brzy patřit mezi „ohrožené druhy“.

Další články

28. 5. 2024

Krok za krokem, jak rychle je vyřízené nové sídlo pro mé podnikání

19. 5. 2024

Jak Vám může sídlo v Praze pomoci k novým zakázkám pro Vaši firmu?

28. 4. 2024

Jak virtuální sídlo v Brně může pomoci malým a středním podnikům rozšířit se na Moravu

14. 4. 2024

5 důvodů, proč virtuální sídlo v Praze může zvýšit Vaši firemní prestiž

Kde nás najdete?

Kontakt

    Kontaktní formulář

    S potvrzením se vám ozveme do 24 hodin.

    Zavřít