22. 5. 2023

Kritické myšlení: Naučte se jej využívat při řízení projektů

O kritickém myšlení se mluví neustále. Zvažuje se jeho implementace do školní výuky. Ale jde to vůbec? Zejména v dnešní době, kdy se lze jen stěží vyznat v informační džungli, která ještě více „houstne“ s příchodem umělé inteligence? Navíc, jak využít kritické myšlení na pracovišti – v pracovním procesu a při řízení projektů?

Pokud si představíme poradu, kde jako nadřízený sdělíme svým podřízeným nějaké postupy a úkoly, a místo jejich akceptace, maximálně s pár komentáři, se strhne mela, kde se jeden podřízený předhání před druhým, kolik protiargumentů předloží, tak nic takového asi nechceme zažít. Patří tedy kritické myšlení na pracoviště? Nebo je spíše zabijákem výkonu, cestou do patových situací a nástrojem pro podrývání autority nadřízených? A pokud tam patří, jak by se mělo používat, abychom se výše zmíněným problémům vyhnuli?

Kritické myšlení není kritika. Mělo by vést k lepším výsledkům

Zaměstnance si je nutné vychovat. Kritické myšlení totiž nelze zaměňovat s negativizací všeho, co se dělá či plánuje dělat, ani s přehnanou kritikou. Je to cesta, jak bojovat proti mylným informacím a zprávám. Brání subjektivnímu pohledu na problém a podporuje chuť zaměstnanců zapojit se do procesu aktivně, a nejen pasivně plnit úkol bez snahy dosáhnou lepší než průměrný výsledek.

Důležité je klást zřetel na to, aby se zaměstnanci kriticky ozývali na základě podložených faktů. Měli by mít dostatek prostoru si je opatřit, pokud existují. V potaz bychom měli brát i osobní zkušenosti lidí zapojených do projektu, ale třeba i pouhou intuici, kterou zkušení profíci rozhodně mají.

Rozvoj a inovace záleží právě na správně aplikovaném kritickém myšlení

Pokud firma stagnuje, je to často důvodem jejího pádu. Obstát mezi konkurencí je snazší, pokud ve firmě umíme využívat potenciál kritického myšlení. To je prostředkem pro inovace i rozvoj, ale i pro transformaci a adaptaci na nové podmínky, které rychlá doba nabízí. Schopnost kriticky myslet by měli mít zejména lidé na řídicích a strategických postech.

Kde sehnat lidi, kteří umí skutečně kriticky myslet?

Nehledejte lidi, kteří to mají v DNA. Nejde totiž o vlastnost vrozenou, nýbrž získanou. Určitě nám tak umí pomoci vzdělávací systém, pokud takové lidi vychová. Polemika, analýzy problémů, snaha hledat nejlepší řešení, odvážně hodnotit – to všechno jsou cesty k rozvoji kritického myšlení.

Jenom kriticky myslet nestačí, důležité jsou znalosti i praxe

Abychom však svým kritickým pohledem na problém přispěli věci, nesmí nám chybět dostatek znalostí v oboru i osobních zkušeností. Takto vybavení pracovníci jsou pro firmu doslova poklad. Umí zafungovat jako brzda ve chvíli, kdy nám hrozí, že narazíme. Případně nás před potenciálním nebezpečným varují a jsme schopni se na situaci lépe připravit. Zkušení zaměstnanci vykazující dostatečný odstup od minulosti, s dobrou intelektuální výbavou a odvahou kriticky myslet, bývají doslova k nezaplacení. Pohled z jiného úhlu vede k úspěšnějším realizací projektů bez zbytečných finančních ztrát.

Další články

28. 8. 2023

Mindfulness na pracovišti: Jak zvýšit koncentraci a snížit stres

19. 8. 2023

Digitální Marketing v rychle se měnícím světě: Nové kanály a taktiky

12. 8. 2023

Budování udržitelného podnikání: Ekologické trendy a strategie

6. 8. 2023

Umění emočního vedení: Jak budovat zdravé vztahy se zaměstnanci

Kde nás najdete?

Kontakt

    Kontaktní formulář

    S potvrzením se vám ozveme do 24 hodin.

    Zavřít