19. 6. 2023

Může mít OSVČ zaměstnance?

Velice častým dotazem živnostníků, tedy OSVČ je, jestli mohou mít zaměstnance. Mnozí si myslí, že to možné není. Jenomže mnohdy se i jako živnostník dostaneme do situace, kdy se nám hodí pomocná ruka. Mohu tedy jako OSVČ někoho zaměstnat?

Mnozí živnostníci teď budou možná překvapeni, ale ano, i jako OSVČ je možné zaměstnávat lidi. Na zaměstnávání se vztahují stejné podmínky, jako u právnických osob, tedy třeba u s.r.o. A nejde jen o zaměstnávání na HPP, tedy hlavní pracovní poměr. Další možnosti jsou uzavření dohody o pracovní činnosti (DPČ) a dohody o provedení práce (DPP).

Oplatí se být jako OSVČ zaměstnavatelem?

Závisí na vás, co vám to přinese. Na jednu stranu můžete pouze volně spolupracovat s dalšími živnostníky či firmami, nebo si budovat kvalitní zaměstnaneckou základnu. Zaměstnanec je samozřejmě poměrně nákladným. Je nutné za něj odvádět sociální i zdravotní pojištění. Rozhodně tedy počítejte náklady na zaměstnance vyšší, než je pouhá hrubá mzda zaměstnance. Jednoduchou představu si uděláte, když slíbenou hrubou mzdu zaměstnance vynásobíte koeficientem 1,34.

OSVČ však mají i další možnost. Využít statut tzv. spolupracující osoby. Díky tomu lze na spolupracující osobu, často třeba na partnera (manžela, manželku) převést poměrnou část příjmů i s tím souvisejících daňových nákladů. Ale pozor, OSVČ nemůže ve srovnání s s.r.o. zaměstnávat rodinné příslušníky – manžela/manželku, ev. partnera/partnerku. S ostatními rodinnými příslušníky staršími 15 let je možné podle občanského zákoníku pracovněprávní vztah uzavřít.

Nezapomeňte na důležité administrativní a finanční náležitosti zaměstnávání

Je jedno, jestli jako OSVČ zaměstnáváte jednoho, nebo hned několik zaměstnanců, vždy vás čeká poměrně hodně administrativy. Jako zaměstnavatel musíte být registrován na finančním úřadě. Každého zaměstnance je nutné do 8 dnů přihlásit na OSSZ, případně jej přihlásit i k nemocenskému pojištění. Stejný termín platí pro přihlášení zaměstnance u zdravotní pojišťovny. Každý zaměstnanec má právo na vlastní zdravotní pojišťovnu, takže při více zaměstnancích pak komunikujete obvykle hned s několika zdravotními pojišťovnami. Jakmile máte zaměstnance, je rovněž vaší povinností sjednat si zákonné pojištění odpovědnosti zaměstnavatele.

Zaměstnávat lidi není snadné ani levné. Když do toho jdete, plňte si odpovědně své povinnosti vůči úřadům. Ty vás budou pravidelně podrobovat kontrole. Takže chyby se nepromíjí a vždy něco stojí.

Další články

28. 5. 2024

Krok za krokem, jak rychle je vyřízené nové sídlo pro mé podnikání

19. 5. 2024

Jak Vám může sídlo v Praze pomoci k novým zakázkám pro Vaši firmu?

28. 4. 2024

Jak virtuální sídlo v Brně může pomoci malým a středním podnikům rozšířit se na Moravu

14. 4. 2024

5 důvodů, proč virtuální sídlo v Praze může zvýšit Vaši firemní prestiž

Kde nás najdete?

Kontakt

    Kontaktní formulář

    S potvrzením se vám ozveme do 24 hodin.

    Zavřít