17. 4. 2023

Umělá inteligence: Jak zvýší efektivitu práce ve vaší firmě?

Pokrokové firmy již umělou inteligenci využívají dávno, nebo se rychle učí, jak s ní „naložit“ právě nyní, kdy se o ní ještě více mluví a kdy dokázala nabídnout nové možnosti. Může pomoci i vaší firmě?

Umělá inteligence je dnes velkým pomocníkem například v marketingu. Dokáže nahrazovat drahé služby zákazníkům, pokud vsadíme na chatboty. Umí vyhodnocovat potřeby a preference zákazníků a optimalizovat produkci i nabídku služeb. Je otázkou krátké doby, kdy zcela zásadně změní pracovní trh a již nyní ji musíte začít využívat, aby vám neujel vlak a nepředběhla vás konkurence jen proto, že se naučila využívat benefity AI, jak se ve zkratce umělé inteligenci říká.

Co si představit pod umělou inteligencí?

 • Každý se ihned chopí té oblasti, která je mu nejvíce blízkou. Umělá inteligence dnes umí docela dobře zastoupit lidskou konverzaci. Pokud jde o poskytnutí informací, dokonce jich ví často nabídnout více než živý operátor na lince.
 • Má schopnost eliminovat rutinní úkoly, pro které je práce zaměstnance zbytečně nákladnou, či je pro něj nudnou.
 • Novinkou je výrazný pokrok umělé inteligence, co se týče tvorby textů. Toho se hned chopili lidé z marketingu, ale nejen ti.
 • Zdokonalená tvorba textů mění i oblast programování, protože AI si dokáže poradit i s rutinním psaním kódu v různých programovacích jazycích.
 • Doslova revoluci způsobí i v oblasti vzdělávání. Pokrokoví pedagogové už dnes vědí, že nemá smysl používání umělé inteligence žákům a studentům zakazovat, spíše je učit ji využívat a změnit hodnotící kritéria při odevzdávání různých referátů, semestrálních či závěrečných prací.
 • Umělá inteligence proniká i do dalších praktických oblastí. Díky ní už dnes máme autonomní auta, či se ještě více automatizují a zefektivňují výrobní procesy.

Umělá inteligence roku 2023

Právě letošní rok se začala umělá inteligence ještě více skloňovat. Důvodem je zejména to, že se díky společnosti OpenAI stala dostupnou v podstatě pro každého, bez vysokých nákladů a nutnosti znalosti jejího technologického pozadí. Firma nabídla svoji aplikaci ChatGPT a každý si dnes může vyzkoušet, jak dokáže umělá inteligence pracovat s textem a s velkým množstvím informací, o kterých se může komukoliv z nás pouze zdát. Aplikace má zatím své mouchy, ale pravdou je, že již nyní je možné texty psané umělou inteligencí využívat ke svému prospěchu i k rozvoji firmy.

Stejně tak umí umělá inteligence pracovat s vizualizací – s obrázky i s videi, které dokáže tvořit jako unikátní z volně dostupných zdrojů, a to bez toho, aby šlo o plagiátorství.

Obecně se dnes AI dělí na dvě základní oblasti. První je machine learning (ML), tedy oblast strojového učení. Ta je důležitou pro optimalizaci procesů, predikce či analýzy velkého množství dat a informací. Druhou oblastí jsou Natural Language Processing systémy, známé i pod zkratkou NLP. Jde vlastně o generátory textů na základě dotazů.

Lidskou práci zatím AI zcela nenahradí, může ji však zefektivnit

Už nyní lze AI ve firmách využívat v celé řadě oblastí. Je skvěle využitelnou v podstatě bez jakýchkoliv nákladů při tvorbě textů. Ať již jde o texty marketingové, pro firemní blogy, či třeba v e-mailové komunikaci, ale i v newsletterech.

Pravdou je, že je nutné očekávat i změnu co se týče vyhledávačů, protože se předpokládá, že množství textů a psaného elektronického obsahu nadměrně vzroste, na což budou muset vyhledávače reagovat, nebo se nejspíš zcela změní jejich přístup k zobrazování výsledků. Je dobré být na to připraveni i vlastním kvalitním obsahem, a zejména vědět, jak tento obsah dostat k lidem a potenciálním zákazníkům i bez vyhledávačů. I když byste texty nevyužívali jako hotové, jsou velice zajímavým pomocníkem například při brainstormingu.

Velice důležitou oblastí, kde lze AI využívat, je rovněž reporting a analýzy dat. Stejně tak, jak nám umí AI pomáhá v právní oblasti (i když zde je rozhodně zatím nutné si výsledek práce AI ověřovat). Vynikajícím pomocníkem může být například pro účetní, kterým zjednoduší práci na rutinních opakovaných činnostech.

V jakých oblastech nám tedy umělá inteligence dokáže pomoci?

Je užitečnou zejména tam, kde není vyžadován kreativita a inovativní myšlení, i když i tohle už se mění a umělá inteligence dokáže věrně nahrazovat rovněž kreativní činnosti. Využijte ji pro analýzy. Je skvělý pomocníkem při tvorbě textů. Zvažujte její využití v rutinních činnostech a tam, kde sníží personální náklady.

Další články

29. 6. 2024

Od startupu k úspěšné firmě: Jak vám virtuální Sídlo umožní růst bez zbytečných nákladů

9. 6. 2024

P.O. BOX v Praze - Bezpečné a praktické řešení pro vaše podnikání

28. 5. 2024

Krok za krokem, jak rychle je vyřízené nové sídlo pro mé podnikání

19. 5. 2024

Jak Vám může sídlo v Praze pomoci k novým zakázkám pro Vaši firmu?

Kde nás najdete?

Kontakt

  Kontaktní formulář

  S potvrzením se vám ozveme do 24 hodin.

  Zavřít