24. 4. 2023

Zkrácený pracovní týden zvažuje stále více firem

Pětidenní pracovní týden bude možná brzy minulostí. Některé firmy zkrácený pracovní týden již praktikují, jiné testují či zvažují. Další variantou bývá kombinace dnů s docházkou na pracoviště a s home office. To sice není plnohodnotné zkrácení pracovního týdne, ale jde o realitu, která se dnes praktikuje. Vyplatí se o zkráceném pracovním týdnu zvažovat i ve vaší firmě?

Čtyřdenní pracovní týden děsí zaměstnavatele stále méně

Firmy, které jej vyzkoušely, nebo rovnou zavedly, si jej pochvalují. Čekali byste ve firmách, kde byl zkrácený pracovní týden zaveden, horší hospodářské výsledky? Opak je pravdou. Firmy naopak vykazují nárůst produktivity, obratu i zisku.

Společnosti ke zkracovaní pracovní doby přistupují různě. Může se jednat o nižší počet pracovních hodin během dne, nebo o možnost kombinace pobytu v kanceláři s home office, což vítají zejména zaměstnanci střední generace s rodinou a s dětmi. Naprostým hitem je však čtyřdenní pracovní doba.

Náplň práce zaměstnanců se nemění ani se zkrácenou pracovní dobou

Benefit kratšího pracovního týdne rozhodně neznamená, že si práci zaměstnanci rozloží na delší období. Důležité je ve firmě změnit procesy tak, aby se v kratším čase stihlo to, co dříve, nebo ještě více. Možné to je. Zkrácený pracovní týden udržuje zaměstnance více nabité energií a firmy, které jej zavedly, jednoznačně potvrzují zvýšení produktivity práce.

Zkrácený pracovní týden je lapač na skvělé zaměstnance

Firmám přináší zkrácený pracovní týden rovněž další výhody – věrné a loajální zaměstnance motivované tímto skvělým benefitem. Současně je to vynikající „lapač“ nových mozků. I workoholici oceňují kratší pracovní týden. Nemluvě o lidech, kteří mají své koníčky a potřebují pro ně čas, nebo rodiny, kterým se chtějí věnovat. Dostat jako zaměstnaneckou výhodu den volna každý týden navíc, to je skutečně velké lákadlo. Firmy to využívají při náboru těch nejzkušenějších zaměstnanců a odborníků z oboru.

Nečekejte, než pracovní dobu zkrátí stát

Odborníci rozhodně nedoporučují, aby došlo ke ztrácení pracovní doby plošně formou zákonného nařízení. Je na každé firmě, aby si zvolila, jestli chce zkusit tento benefit svým zaměstnancům nabídnout, či nikoliv. Ať již jde o možnost home office, kratší denní pracovní dobu, nebo největší benefit – zkráceného pracovního týdne, rozhodně to vyzkoušejte a zjistěte, jaké benefity to vaší firmě přinese. Pozor ale, nezapomeňte, že nemůžete tento benefit nabídnout ve své firmě pouze někomu. Šlo by totiž o diskriminaci určitě skupiny zaměstnanců, a to zákoník práce zcela jednoznačně zakazuje. Zavést byste jej proto měli plošně.

Další články

28. 5. 2024

Krok za krokem, jak rychle je vyřízené nové sídlo pro mé podnikání

19. 5. 2024

Jak Vám může sídlo v Praze pomoci k novým zakázkám pro Vaši firmu?

28. 4. 2024

Jak virtuální sídlo v Brně může pomoci malým a středním podnikům rozšířit se na Moravu

14. 4. 2024

5 důvodů, proč virtuální sídlo v Praze může zvýšit Vaši firemní prestiž

Kde nás najdete?

Kontakt

    Kontaktní formulář

    S potvrzením se vám ozveme do 24 hodin.

    Zavřít